Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pompa Ciepła a Kosztowne Ogrzewanie?

Gaz, pelet, a może pompa ciepła – przed tym wyborem staje wielu inwestorów. Dziś powszechnie promuje się instalacje przyjazne ekologicznie, jednak niejednokrotnie, użytkownicy pomp ciepła i kotłów na biomasę skarżą się na podwyższone koszty użytkowania a gaz postrzegany jest jako stabilne i bezpieczne źródło ciepła. Nie wynika to jednak z niewystarczającej wydajności źródeł odnawialnych i w zdecydowanej większości przypadków podwyższone koszty użytkowania wynikają z nieprawidłowej analizy i doboru źródła ciepła.
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić ocenę warunków technicznych budynku, zagadnienie które wielu instalatorów sprowadza do doboru źródła ciepła z pominięciem kluczowych czynników mających wpływ na koszty i komfort użytkowania. Najczęściej sama wymiana źródła ciepła nie spowoduje wyraźnej zmiany w poziomie kosztów.
Czy gaz pozostaje najlepszym wyborem przy likwidacji kopciucha? Jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę -niekoniecznie. W minionym roku gaz był jednym z najbardziej dotowanych nośników energii i stopniowo będzie wypychany przez instalacje pomp ciepła. Podobnie z kotłami na pelet, których zainteresowanie znacznie spadło. Ich wadą jest konieczność obsługi w zakresie dostarczania oraz magazynowania peletu, usuwania popiołów oraz wysoka cena zakupu paliwa.
Pompy ciepła stały się najbardziej popularnym nowo montowanym źródłem ciepła dzięki mnożeniu dostarczonej energii do pompy kilkukrotnie i dostarczaniu jej do systemu grzewczego. Przed wyborem pompy powinno się wykonywać audyt energetyczny z prawdziwego zdarzenia oraz analizę wykonalności, ponieważ czynniki takie jak niewystarczająca moc przyłączeniowa, średnica rur instalacji C.O, czy ocieplenie budynku spowodują że ekologiczne rozwiązanie pozostanie takim jedynie z nazwy.

Podsumowując – pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła. Najważniejszą czynnością na początku każdej inwestycji, również tej w odnawialne źródła energii, powinien być rachunek ekonomiczny. Inwestycja w instalację grzewczą wykonywana jest na lata dlatego ważne jest aby wesprzeć się specjalistyczną wiedzą i wykonać rzetelną ocenę techniczną i ekonomiczną przedsięwzięcia. W EnMS zapewniamy pełne wsparcie programu „Czyste Powietrze”, wraz z audytem energetycznym budynku otrzymujesz rzetelną analizę techniczną i dobór najlepszego rozwiązania. Wspieramy również program „Mój Prąd 5.0″. Skorzystaj też z naszego dodatkowego bezzwrotnego dofinansowania i przestaw się na energię odnawialną z EnMS już dziś!

Subscribe for the updates!

Skip to content